Haber

Bakan Tekin, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Vekili Nurmuhammet Amannepesov ile Biraraya Geldi

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov, 25-26 Ekim 2023 tarihlerinde üst düzey yetkililerle birlikte Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov’u resmi törenle karşıladı.

Resmi törene katılan isimler arasında Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yer alıyor. , Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı. Toplantıda Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı gibi seçkin isimler hazır bulundu.

Türkmenistan’da Türkiye Maarif Vakfı’nın açılması konusu görüşüldü

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Nurmuhammet Amannepesov ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki eğitim sorunları ele alındı. Ayrıca Türkiye’nin mesleki eğitim alanındaki deneyimleri ile spor, sanat ve teknoloji liseleri gibi konularda edinilen deneyimler paylaşıldı. Ayrıca burslu öğrenci sayısının artırılması, Türkmenistan’da Türkiye Maarif Vakfı açılması için gerekli iş birliğinin sağlanması, Türkçe öğretiminin yaygınlaştırılması gibi konular da görüşüldü. Toplantı sonucunda eğitim işbirliklerinin ilerletilmesi amacıyla ortak çalışma kümesinin kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haber-eskipazar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu