Haber

Çin Dışişleri Bakanı Wang, Rusya’nın Çin Büyükelçisi’ni Kabul Etti

BEİJİNG, 28 Kasım (Xinhua) — Çin Devlet Kurulu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pazar günü Rusya’nın yeni Çin Büyükelçisi İgor Morgulov’u kabul etti.

Aynı vakitte Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Ofisi Üyesi olan Wang, büyükelçinin Çin’deki yeni görevine başlamasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve hem Çin’in hem de Rusya’nın çok kutuplu bir dünyayı teşvik etmeye kararlı olduklarını ve tek kutuplu hegemonyaya inanmadıklarını kelamlarına ekledi.

Wang, her iki ülkenin de merkezinde Birleşmiş Milletler bulunan memleketler arası sistemi ve milletlerarası hukuka dayalı milletlerarası sistemi desteklemeye kararlı olduğunu ve güç siyasetini reddettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Wang, “Uluslararası durum nasıl gelişirse gelişsin, Çin ve Rusya stratejik karşılıklı güveni ve pratik işbirliğini ilerletecek ve uluslararası tarafsızlık ve adaleti ortaklaşa savunacak” dedi.

Morgulov da, Rusya-Çin bağlantılarının bozulmaz olduğunu ve iki ülke ortasındaki dostluğun her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini tabir etti.

İki taraf ayrıyeten ortak değer taşıyan milletlerarası ve bölgesel problemler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu